Ako stopovať v Európe IV. (záver a štatistika výletu)

Autor: Radovan Burdej | 20.1.2011 o 8:38 | Karma článku: 8,30 | Prečítané:  2352x

Štvrtý záverečný diel seriálu o našom cestovaní pomocou stopu a couchsurfingu z Bratislavy do Amsterdamu, Paríža a späť. V tejto časti od Štrasburgu do Bratislavy a na konci článku celkové štatistiky výletu.

Od Štrasburgu po Graz

Sme niekoľko km za Štrasburgom, kde nás vyložil predchádzajúci, nakoniec bezpečný, stop. Mapu nemáme, nevieme presne kde sme. Fungujeme len podľa fotky maps.google v mobile, ktorú máme ešte z Bruselu. Dozvedáme sa, že stojíme na opačný smer. Ideme na pumpu na druhej strane. Tu stopujeme aj s tabuľkou aj bez, nikto sa na nás ani nepozrie. Po niekoľkých hodinách, nás zachraňujú dva poľské kamióny, ktoré už vezú pár stopárov. Sme preplnení, odvážajú nás teda len na francúzsko-nemecké hranice, ale aspoň sme preč z tej beznádejnej pumpy. Hranicu prekračujeme peši, ideme tak s batohmi niekoľko km.

ja a zuzka

Skúšame stopovať na fakt nestopovateľných miestach. Nedarí sa. Ale máme z toho srandu, a je aj fajn počasie. Niekoľkými stopmi sa presúvame na malé vzdialenosti. Sme v Nemecku, ale nemáme pocit, ľahšieho stopovania. Ideme smerom na Karlsruhe, postupne sa nám podarí dostať pred Stuttgart. Sú už poobedné hodiny, dávame mekáč a oberáme si jablká pri ceste. Hráme frisbee, lebo nikomu sa neráči zastať. Z týchto dní nemáme skoro žiadne fotky, lebo všetko máme vybité.

Chceme ísť smerom na Mníchov. Posúvame sa však len na ďalšiu pumpu 50 km ďalej. Veríme, že sa zopakuje extra dlhý stop, tak ako včera večer. Chvíľku stopujeme a už sa vezieme. Teraz sme fakt radi, lebo ide z Belgicka až do Ľubľany, tak pozeráme v jeho mapách kam by nás až zobral. Rozhodujeme sa medzi Salzburgom a Grazom (nakoniec, nie veľmi takticky pre Graz). Je celkom srandovný, dá sa ním pokecať. Predáva nejaké high-tech zariadenia pre nemocnice. Celú cestu fajčí a balí si cigy. Má milý zlozvyk, že pri tom balení drží volant len nohami. Keď vidí, že mi to v tej rýchlosti nezdá, vysvetľuje, že takto jazdí stále. Fajn. Cestou nás pozýva na kávu. Chce nám zaplatiť aj jedlo, ale to si platíme sami. Po polnoci nás necháva na pumpe pred Grazom. Dúfame, že odtiaľ to na ďalší deň dáme do BA priamo a rýchlo.

1.jpg

Od Grazu smer BA

Začíname od siedmej ráno. Veľmi dlho neúspešne. S tabuľkou Wien aj bez nej. Zastaví nám len pár áut, aj tie idú do Grazu. Rozhodneme sa, že to skúsime radšej priamo z mesta, lebo tu sa nám absolútne nedarí. Podarí sa nám tam dostať až po 14tej. 10 km z pumpy do mesta sme dali za 7 hodín. Jeden z rekordov. Z Grazu dlho stopujeme so zlým písmenom diaľnice. Smerom na Taliansko namiesto na Viedeň. Po pár hodinách sa konečne dostávame pár km za Graz na veľkú pumpu. Je už neskoro podvečer. Z pumpy vidím požiar autobusu priamo na diaľnici. Nedarí sa nám nič stopnúť, lebo všetky autá sú plné ľudí z dovolenky na juhu.

Už sa nám nechce spať ďalšiu noc v stane. Hlavne keď sme tak blízko Slovenska. Nakoniec nás zachraňuje tiež stopár, ktorý sa všetkých na parkovisku pýta kam idú. Vidí našu tabuľku BA. Zuzka hovorí, že to bol anjel. Dohadzuje nám Chorváta, s prázdnym autom. Ide až niekam do Trenčína, lebo jeho syn je tam na letnej hokejovej príprave. Sme šťastní, že máme zabezpečený priamy stop. Chorvát je priamy opak eurooptimistu, ktorý nás bral z Berlína. Nechce aby Chorvátsko vstúpilo do EU. Nerozpráva veľmi zaujímavo. Vykladá nás na Bajkalskej. Po 2 (3) týždňoch počujeme z okolia slovenčinu. Nevieme prečo, ale keď nastúpime do mhd (s lístkom) máme spoločný pocit, že sa nám všetci ľudia v buse zdajú nejakí čudní. Asi náhoda. Svojho času na sa pri La Manche dohodli, že výlet zakončíme na pivnej polievke v jednej krčme v Trnave. Nakoniec to prehodnocujeme na posledné spoločné pivo výletu v Bastione.

Sme hrdí, že sme to zvládli. A som rád, že som vychytal, takých skvelých spolucestujúcich. Nikdy nebol problém alebo zlá nálada, a to sme boli spolu nonstop 24/7 dva týždne. Takže díky.  Aj Igorovi, ktorý je autorom všetkých fotiek vo všetkých štyroch častiach blogu. Bez nich by sa o dosť ťažšie spomínalo (a hlavne ilustrovalo).

 

staropramen v bastione

 

www.couchsurfing.org - v prípade záujmu stať sa couchsurferom

www.hitchwiki.org - ak sa chcete niekam vybrať stopovaním (odporúčam aj dáždnik a mapu)

 

 

ŠTATISTIKY VÝLETU:


Trvanie: 11.8.10 - 26.8.10 - 16 dní (ja od 6.8. teda 21 dní)

Približná vzdialenosť: 3600 (+/- 100) km

Navštívené mestá: Praha, Drážďany, Berlín, Amsterdam, Antverpy, Brusel, Lille, Le Touquet, Paríž, Graz

Subjektívne najlepšia krajina na stop: určite Belgicko

Najhoršia krajina na stop: Francúzsko (možno Rakúsko), približne sa s nami na tom zhodol aj Rakúšan, ktorý nás bral za Graz a prestopoval všetky európske krajiny

Počet stopov: 39, priemer 90km na stop

Najdlhší stop: Stuttgard -->>  Graz - asi 700km

Najkratší: asi 500 metrov v Antverpách

Najdlhšie čakanie na stop: viac ako 7 hodín pred Grazom

Najkratšie: nieľkokrát len pár sekúnd

Najnižšie náklady na celý výlet: asi Igor okolo 150E

Náklady na ubytovanie: dokopy 10e dve noci v Amsterdame

Náklady na cestovanie: necelé 4e na vlak z dedinky pred Parížom do centra (nezarátaná mhd, ktorá napriek tomu, že viac ako polovicu sme chodili načierno, bola okolo 30e)

Ubytovanie: 3x couchsurfing, 10x stan (z toho 4x na benzínke), zvyšok iné

Počet zážitkov: 16 hodín denne

 

celý priebeh výletu podľa google.maps

mapa2.jpg

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

ŠPORT

Sagan v skrátenej etape o víťazstvo nebojoval, skončil piaty

Tretiu etapu vyhral Talian Viviani.


Už ste čítali?